Warte obejrzenia
Kliknij w link poniżej
https://drive.google.com/open?id=1A7hZTj7R5q5XPVgtllX4Nb0p3QXzk9IO
Postawy w kościele
Na wstępie bardzo ważna informacja.
Pamiętać należy, że kucnięcie NIE jest klęczeniem ani żadną inną postawą w kościele. Jeśli ktoś nie może uklęknąć, niech wstanie, nawet jeśli inni klęczą. Nie jest to żaden wstyd, a jedynie oznaka szacunku. Kucnięcie oznaczać może jedynie brak tego szacunku u osób, które nie mają świadomości w czym uczestniczą.
Postawa stojąca
Postawa stojąca to wyraz uszanowania. Zauważmy, że na widok osoby wyżej postawionej przybiera się postawę stojącą, tak też w czasie liturgii postawa stojąca jest znakiem głębokiego uszanowania dla Boga jako najwyższego Pana.
Namaszczenie chorych
"Namaszczenie chorych, jak mówi sama nazwa, jest dla umocnienia ducha i ciała tych, którzy jeszcze żyją, chociaż ze względu na chorobę czy podeszły wiek poważnie niedomagają bądź wręcz znajdują się w niebezpieczeństwie śmierci.
Sakrament ten można także przyjąć kolejny raz, jeśli chory po wyzdrowieniu ponownie ciężko zachoruje lub w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze.
Zaleca się także przyjęcie sakramentu namaszczenia chorych przed trudną operacją.
Jak widzimy, namaszczenie chorych niekoniecznie musi być „ostatnim namaszczeniem", jak to kiedyś przyjęło się mówić. Dzisiaj na szczęście tego terminu już się nie używa.
Wszystkie odpusty w Kościele
Warunki odpustu możliwego do uzyskania np. w dzień odpustu parafialnego podawane są zazwyczaj przez księży w danej parafii.
Do uzyskania odpustu zupełnego wymagane są trzy warunki:
1) spowiedź sakramentalna;
2) komunia św.;
3) modlitwa w intencji Papieża.
Chodzi tu o intencję, jaką Ojciec Św. wyznacza na każdy miesiąc, a nie w intencji osoby Papieża.
Wystarczy odmówić "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo".
Intencje papieskie na rok 2018 dostępne są tutaj: Intencje Papieskie
Wykaz odpustów zupełnych i cząstkowych, podanych przez Penitencjarię Apostolską 29 czerwca 1969 roku
CHRZEST
Rodzice Chrzestni
Najpierw prawo, bo to fundament, o instytucji rodziców chrzestnych, tak ważnej w przypadku sakramentu chrztu św., a dziś sprawiającej niektórym wiele kłopotów, mówi tak:
Kan. 874 – § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2) ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
Post
Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową.
Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość.
Post ścisły
Wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).
Z postu tego zwolnione są osoby chore, których dieta wymaga spożywania konkretnych produktów (np. mięsnych) w określonych ilościach oraz wierni, których nie obejmuje granica wieku (do ukończenia 17 r. życia, i od 61 r. życia - chodzi tu tylko o post ścisły). Takie osoby otrzymują tzw. dyspensę i powinny podjąć inne formy pokuty.
Post przygotowawczy
Obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej. Wywodzi się on z czasów starożytnych, gdy Komunia święta była pierwszym przyjmowanym w ciągu dnia pokarmem.